• transparentní účet: 77700777/2010

Aktuality

Není malých darů pro nemocné ženy

Není malých darů pro nemocné ženy

Na co se, paní inženýrko, především soustřeďujete?

Endoskopie, tedy v gynekologii laparoskopie a hysteroskopie, je operační technika, která jde ruku v ruce s moderními technologiemi. A ty jsou nesmírně drahé. Technologický pokrok je zde tak rychlý, že mu zdravotní pojišťovny a veřejné zdravotnictví nestačí. Nadační fond APOLENA tedy z darů laskavých lidí a štědrých firem financuje zejména špičkové operační nástroje, které jsou pro pacientky bezpečnější a urychlují jejich návrat domů.

Spolu-zřizovatelem fondu je pan doc. Mára, vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení kliniky U Apolináře a vyhledávaný specialista na léčbu děložních myomů. Jak jste přišli na to, že založíte fond?

Potřebu najít financování pro nákup špičkových technologií pociťoval doc. Mára asi dlouho, přeci jen se oboru věnuje mnoho let. V roce 2012 se ale vrátil ze Skandinávie, kde mají lékaři k dispozici vybavení, které u nás na gynekologii jen tak neuvidíte. Zavolal mi a zeptal se mě, jestli bych něco nevymyslela. Možnosti jsem viděla dvě: buď půjdu do politiky a budu se (možná marně) léta snažit něco v tomto státě změnit – například přerozdělování peněz a hospodaření ve zdravotnictví, anebo půjdu cestou sice nesystémovou, ale podstatně rychlejší, která řeší situaci mnoha ženám hned teď. Zvolili jsme variantu druhou, založili jsme nadační fond. Pan doc. Mára se jako vyhlášený operatér věnuje práci v nemocnici, já řídím a financuji chod fondu.

Pracujete v oblasti marketingu a PR v oborech financí a zdravotnictví, jste autorkou projektu na zvýšení finanční gramotnosti nazvaného FÉR hypotéka. Jak vaše práce souvisí s nadačním fondem?

Moje práce mi umožnila fond založit a financovat jeho chod. Samotné jeho založení a má potřeba pomáhat nemocným ženám pak souvisí s osobní zkušeností. Vím, jaký je rozdíl mezi dobrou a špatnou péčí, vím, jak mocné dnes moderní technologie jsou.

Financuje chod nadačního fondu jako soukromá osoba – co si pod tím mám představit?

Drtivá většina nadačních fondů a nadací funguje tak, že je chod financován z darů. Tedy například 20 procent z darovaných částek je utraceno za platy, pronájem kanceláře, pohonné hmoty, reklamu atd. Já vnímám charitu tak, že když založím nadační fond, tak mu chci sama něco obětovat, něco do něj investovat. Proto hradím ze svých soukromých peněz vše, co je třeba. Každá koruna, která přišla na náš účet, byla utracena výhradně za operační nástroje pro endoskopické oddělení, anebo tam zůstala. To si každý může zkontrolovat, neboť máme jediný, a to transparentní účet.

Pomáhají Vám kolegové z práce?

Mám nejzlatější a nejlepší kolegy a přátele! Kolegové z Asociace hypotečních makléřů se zapojili jako první, peníze poslala i radotínská klinika plastické chirurgie, se kterou úzce spolupracuji. Spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková nám zdarma přeložila stránky do angličtiny, kamarádka se postarala o účetnictví, prostě tady jsem pochopení našla velice snadno.

Takže dary se vám shánějí snadno?

Horší to samozřejmě bylo s oslovováním firem, které nás neznají. Z firem, které jsou v žebříčku CZECH TOP 100 a které jsem oslovila, nám nikdo neposlal ani korunu. Když už odpověděli, tak ve smyslu, že pomáhají jen projektům z jejich regionu. Paradoxní ale je, že více jak polovina pacientek endoskopických sálů je mimopražská a školí se zde lékaři z mimopražských nemocnic. Mám pocit, že to, že jsme pražským zařízením, nás znevýhodňuje. Kdybychom byli součástí nemocnice v nějakém menším městě, vazby na místní podnikatele by byly silnější a podpora obrovská. Praha je anonymní a získat podporu zdejších firem bez osobních vazeb je nesmírně těžké, ne-li nemožné. Proto jsem ráda za každou uzavřenou smlouvu, není malých darů, jak s oblibou říkám :)

Dosáhli jste pěkných výsledků, jak míníte dál pokračovat?

Zoufale potřebujeme sehnat velkého sponzora, který by věnoval 3 miliony korun na 3D laparoskopickou věž. Trojrozměrné vidění dává operatérovi lepší přehled o operačním poli, operativa se díky němu blíží k robotické chirurgii. Jenže roboticky se v ČR operují například prostaty, ženy si musí vystačit s výrazně zastaralejšími technologiemi, a to i v největším českém gynekologicko-endoskopickém centru, jímž Apolinář je. Ročně se zde provede 1000 laparoskopií a stejný počet hysteroskopií.

Přispět na léčbu vážně nemocných žen můžete právě teď.