- transparentní účet: 77700777/2010
Endoskopické sály kliniky U Apolináře jsou nejen největším českým pracovištěm svého druhu, ale také pracovištěm nejstarším. Pamatuje dobu, kdy laparoskopie byla neprobádanou technikou s mnoha omezeními. „Technika to byla v dané době také nebezpečná,” vysvětluje doc. MUDr. David Kužel, CSc., vedoucí lékař endoskopického oddělení G5 kliniky U Apolináře. „Anestézie nebyla intubační se zavedením kanyly do průdušnice, ale podávala se maskou, což bylo z dnešního pohledu velmi rizikové jak z hlediska anesteziologa, tak i operatéra. Bylo zde riziko vniknutí plynu do zažívacího traktu se zvýšeným rizikem jeho poranění a pacientka nemohla být řádně skloněna hlavou dolů (tzv. Trendelenburgova poloha),” přibližuje počáteční trampoty gynekologické laparoskopie doc. Kužel.
Nedostatečné anesteziologické zajištění však nebylo jedinou brzdou laparoskopické operativy: potřebné endoskopické technologie se teprve vyvíjely (např. v Japonsku či USA), sdílení lékařských poznatků vázlo. „Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se například řešilo, jak vůbec zavést laparoskop do dutiny břišní. Laparoskopie se neprováděla u žen po předchozích operacích, u žen silnějších, respektive obézních,” líčí doc. Kužel a dodává, že lékaři, kteří tehdy měli odvahu se do laparoskopického
zákroku pustit, byli v podstatě samouci. Tréninkové programy, jak je známe dnes, neexistovaly, lékaři jen stěží mohli v době totality cestovat na zahraniční kongresy organizované v západních zemích. Laparoskopie byla tedy až do devadesátých let technikou víceméně diagnostickou, kdy se pohledem do dutiny břišní zjišťovaly možné problémy. Následný operační zákrok se pak prováděl klasickou otevřenou cestou: chyběla totiž potřebná optika, laparoskopické nástroje a zkušenosti.
Během téměř půl století fungování endoskopické části kliniky zde bylo odoperováno 40 000 pacientek z celé republiky. Na oddělení s osmi lůžky je každý týden provedeno až čtyřicet laparoskopických operací, a to často hodně náročných, jinde v Česku neproveditelných. „Máme zde velice zkušené operatéry světového formátu. Abychom získali nejlepší možný výsledek zákroku, potřebujeme špičkové technologie. Ty jsou ale samozřejmě nesmírně drahé. Chceme-li pacientkám dopřát opravdové TOP technologie, musíme hledat podpůrné financování tak, jak to dělají všude jinde ve světě,” vysvětluje doc. Kužel. Z oddělení G5 je dnes významné školicí středisko, kde se v endoskopických technikách vzdělávají lékaři nejen ze všech koutů naší republiky, ale často se na um zdejších vyhlášených operatérů přijíždějí dívat i specialisté ze zahraničí. Být dnes pacientkou některého z nich a mít možnost se na oddělení G5 léčit je pro každou ženu obrovskou nadějí.