30. květen 2017
Zveřejněno v Aktuality

Praha, 30. května 2017: Na oddělení G5 Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (klinika U Apolináře) se provádí laparoskopické operace v 3D zobrazení. Je tomu tak díky novému laparoskopickému přístroji, který toto největší gynekologicko-endoskopické pracoviště v České republice využívá zejména při náročných operacích onkologicky nemocných pacientek. 3D laparoskop zakoupila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze za cca 2,2 milionu korun.

 

Rakovina děložního těla a rakovina děložního čípku patří mezi nejzávažnější diagnózy, které se na oddělení G5 kliniky U Apolináře operují. "Koncentrují se nám zde komplikované případy z celé republiky, kromě onkologicky nemocných pacientek jde o pacientky s myomy, endometriózou či poruchou plodnosti," říká doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení kliniky U Apolináře a světově uznávaný odborník na léčbu myomů.

Oddělení G5 je největším gynekologicko-endoskopickým pracovištěm v České republice, kde každoročně podstoupí miniinvazivní (laparoskopickou, či hysteroskopickou) operaci více jak 2 000 žen. Nákup 3D laparoskopu je důležitým krokem, který výrazně pozvedl úroveň prováděných operací na tomto pracovišti. "Je to pro nás a naše pacientky velká událost. Trojrozměrné zobrazení operačního pole dává operatérovi lepší přehled o situaci v operačním poli, pro pacientku je tedy taková operace bezpečnější," vysvětluje doc. Mára a dodává, že 3D laparoskop v kombinaci s jednorázovými multifunkčními nástroji přibližuje konvenční laparoskopii k podstatně dražší laparoskopii robotické.

Právě zmíněné jednorázové laparoskopické nástroje, tzv. harmonické skalpely, jsou velmi drahým spotřebním materiálem, bez kterých by náročné mnohahodinové operace nebyly proveditelné. Operatéři z oddělení G5 je mohou používat i díky Nadačnímu fondu APOLENA, který je pravidelně nakupuje už tři roky. "Hned po založení fondu, v roce 2013, jsme plánovali sehnat velkého dárce, který by zakoupil zmíněnou 3D laparoskopickou věž. Bylo paradoxní, že pracoviště, které školí lékaře z celé republiky, si musí na školení 3D přístroj půjčovat, protože vlastí nemá. Jenomže sehnat tři miliony na takový účel není vůbec snadné," říká ředitelka a zakladatelka Nadačního fondu APOLENA Petra Horáková Krištofová. "Proto jsme se po dohodě s vedením oddělení G5 rozhodli nakupovat laparoskopické nástroje, které jsou rovněž potřeba. Už jsme jich předali několik desítek v hodnotě milion korun," dodává.

Apolinář je tak jediným místem v Praze a širokém okolí, kde se provádí gynekologické operace s použitím 3D technologií. Další 3D laparoskop používaný v gynekologii se nachází v Olomouci (klinice ho zakoupila Nadace AGROFERT) a Českých Budějovicích.

Koupí 3D laparoskopu ale plány na zlepšení úrovně péče na oddělení G5 nekončí. "Technologie jsou dnes zase mnohem dál. Rádi bychom pro endoskopické sály U Apolináře zakoupili 4K laparoskop v ceně tři miliony korun," přibližuje další plány Petra Horáková Krištofová. "Je škoda, když vyhlášení špičkoví operatéři, ke kterým se sjíždí pacientky i ze zahraničí, nemají k dispozici technologie, které odpovídají jejich odborným kvalitám," uzavírá Petra Horáková Krištofová.

Nadační fond APOLENA byl založen v prosinci 2013. Hospodaří s nulovými provozními náklady a jeho primárním cílem je materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze. Zřizovateli fondu jsou Ing. Petra Horáková Krištofová a doc. MUDr. Michal Mára, CSc. Číslo transparentního účtu je 77700777/2010.

Endoskopické oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (tzv. oddělení G5) je největším českým gynekologicko-endoskopickým pracovištěm a zároveň školicím centrem pro lékaře z celé ČR. Každoročně se zde provádí více jak 1 000 laparoskopických operací a stejný počet hysteroskopií. Za dobu své existence zde bylo provedeno více než 44 000 operací.

Kontakt:
Ing. Petra Horáková Krištofová
předsedkyně správní rady, zřizovatelka fondu

Tel.: 603 740 112
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.apolena.eu

Pomáhají nám

Číslo účtu

Transparentní účet
77700777/2010

 

Kontakt

Nadační fond APOLENA
Ke Stírce 1845/39
182 00 Praha 8

02399385

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O nás

Cílem Nadačního fondu APOLENA je především materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze "U Apolináře", v druhé řadě pak vzdělávání personálu Endoskopického oddělení.

JoomShaper