13. červen 2016
Zveřejněno v Aktuality

Praha, 13. června 2016:  Zástupci oddělení G5 Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (klinika U Apolináře) převzali od Nadačního fondu APOLENA další operační technologie za 100 000 Kč, čímž se celková pomoc Nadačního fondu APOLENA tomuto špičkovému gynekologicko-endoskopickému centru vyšplhala už na 700 000 Kč.

Endoskopické sály kliniky U Apolináře (tzv. oddělení G5) jsou největším a nejstarším gynekologicko-endoskopickým pracovištěm v České republice. Právě zde se miniinvazivními metodami (laparoskopicky a hysteroskopicky) operují vážně nemocné pacientky ze všech koutů republiky.

Díky daru Nadačního fondu budou moci specialisté z endoskopických sálů poprvé testovat novinku v insuflaci - systém AirSeal, cože je inteligentní a integrovaný přístupový systém pro laparoskopickou a robotickou chirurgii. "Tento systém umožňuje výrazně komfortnější a bezpečnější naplnění břišní dutiny plynem, kdy je z operačního pole kontinuálně odváděn kouř a zároveň je zajištěno dokonalé utěsnění před únikem plynu z břišní dutiny," vysvětluje přednosti této technologické novinky doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení kliniky U Apolináře a světově uznávaný odborník na léčbu myomů.

Kromě nezbytného spotřebního materiálu pro systém AirSeal zakoupil Nadační fond APOLENA také dalších šest jednorázových multifunkčních laparoskopických nástrojů. Ty budou využity při náročných operacích zejména onkologicky nemocných žen. "Pacientky s onkologickými onemocněními či pacientky trpící endometriózou či myomy operujeme díky novým technologiím výrazně rychleji a s menšími riziky krvácení a dalších komplikací," říká doc. Mára.
"Tyto nástroje nejsou standardem běžně hrazeným ze zdravotního pojištění, proto je naše činnost pro pacientky nesmírně důležitá," doplňuje zřizovatelka fondu Petra Horáková Krištofová. "Nástrojů bychom každý rok potřebovali alespoň padesát, tedy více jak dvojnásobek toho, co se nám zatím z darů daří ročně zakoupit," dodává.

Velkým cílem Nadačního fondu APOLENA zůstává nákup 3D laparoskopické věže v hodnotě cca 3 milionů Kč, která by gynekologické operace výrazně zkrátila a zefektivnila. Ačkoliv jsou endoskopické sály kliniky U Apolináře výcvikovým pracovištěm, kde se školí lékaři z celé republiky, musí si oddělení na 3D laparoskopické kurzy tuto špičkovou techniku půjčovat.  

Nadační fond APOLENA, který hospodaří s nulovými provozními náklady, byl založen v prosinci 2013. Jeho primárním cílem je materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze. Zřizovateli fondu jsou Ing. Petra Horáková Krištofová a doc. MUDr. Michal Mára, CSc. Číslo transparentního účtu je 77700777/2010.

Endoskopické oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (tzv. oddělení G5) je největším českým gynekologicko-endoskopickým pracovištěm a zároveň školicím centrem pro lékaře z celé ČR. Každoročně se zde provádí více jak 1 000 laparoskopických operací a stejný počet hysteroskopií. Za dobu své existence zde bylo provedeno více než 40 000 operací.

Kontakt:
Ing. Petra Horáková Krištofová
předsedkyně správní rady
Tel.: 603 740 112
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.apolena.eu

Pomáhají nám

Číslo účtu

Transparentní účet
77700777/2010

 

Kontakt

Nadační fond APOLENA
Ke Stírce 1845/39
182 00 Praha 8

02399385

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O nás

Cílem Nadačního fondu APOLENA je především materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze "U Apolináře", v druhé řadě pak vzdělávání personálu Endoskopického oddělení.

JoomShaper