28. říjen 2015
Zveřejněno v Aktuality

Praha, 29. října 2015: Zástupci oddělení G5 Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (klinika U Apolináře) převzali od Nadačního fondu APOLENA šest špičkových laparoskopických nástrojů v hodnotě 90 000 Kč. Díky nim budou vážně nemocné pacientky operovány šetrněji, rychleji a s menšími operačními riziky. Za necelé dva roky předal Nadační fond APOLENA klinice U Apolináře operační technologie za 600 000 Kč.

Endoskopické sály kliniky U Apolináře (tzv. oddělení G5) je největším a nejstarším gynekologicko-endoskopickým pracovištěm v České republice. Právě zde se miniinvazivními metodami (laparoskopicky a hysteroskopicky) operují vážně nemocné pacientky ze všech koutů republiky. "Pacientky s onkologickými onemocněními či pacientky trpící endometriózou či myomy operujeme díky těmto nástrojům výrazně rychleji a s menšími riziky krvácení a dalších komplikací," říká doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení kliniky U Apolináře a světově uznávaný odborník na léčbu myomů.

Nadační fond APOLENA za necelé dva roky své existence zakoupil už 42 takových nástrojů v celkové hodnotě převyšující 600 000 Kč. "Tyto nástroje nejsou standardem běžně hrazeným ze zdravotního pojištění, proto je naše činnost pro pacientky nesmírně důležitá," vysvětluje zřizovatelka fondu Petra Horáková Krištofová. "Nástrojů bychom každý rok potřebovali alespoň padesát, tedy více jak dvojnásobek toho, co se nám zatím z darů daří ročně zakoupit," dodává.  

 

laparoskopické koncovky

Aktuálně předaná šestice operačních nástrojů vyniká tím, že se na ni z velké části složily samy pacientky. "Solidarita mezi ženami je obrovská. Méně nemocné ženy posílají finanční dary na pomoc těm, které měly výrazně méně štěstí, to je obdivuhodné," říká Petra Horáková Krištofová.

Velkým cílem Nadačního fondu APOLENA zůstává nákup 3D laparoskopické věže v hodnotě cca 3 milionů Kč, která by gynekologické operace výrazně zkrátila a zefektivnila. Ačkoliv jsou endoskopické sály kliniky U Apolináře výcvikovým pracovištěm, kde se školí lékaři z celé republiky, musí si oddělení na 3D laparoskopické kurzy tuto špičkovou techniku půjčovat.

Nadační fond APOLENA, který hospodaří s nulovými provozními náklady, byl založen v prosinci 2013. Jeho primárním cílem je materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze. Zřizovateli fondu jsou Ing. Petra Horáková Krištofová a doc. MUDr. Michal Mára, CSc. Číslo transparentního účtu je 77700777/2010.

Endoskopické oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (tzv. oddělení G5) je největším českým gynekologicko-endoskopickým pracovištěm a zároveň školicím centrem pro lékaře z celé ČR. Každoročně se zde provádí více jak 1 000 laparoskopických operací a stejný počet hysteroskopií. Za dobu své existence zde bylo provedeno více než 40 000 operací.

Kontakt:
Ing. Petra Horáková Krištofová
předsedkyně správní rady
Tel.: 603 740 112
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.apolena.eu

Pomáhají nám

Číslo účtu

Transparentní účet
77700777/2010

 

Kontakt

Nadační fond APOLENA
Ke Stírce 1845/39
182 00 Praha 8

02399385

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O nás

Cílem Nadačního fondu APOLENA je především materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze "U Apolináře", v druhé řadě pak vzdělávání personálu Endoskopického oddělení.

JoomShaper