2. únor 2015
Zveřejněno v Aktuality

Praha, 2. února 2015: Zástupci oddělení G5 Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (klinika U Apolináře) převzali od Nadačního fondu APOLENA pět špičkových laparoskopických nástrojů. Ty následně využijí zejména onkologicky nemocné pacientky, u nichž je třeba provést radikální operační výkony. Darované moderní technologie lékařům umožní tyto operace provést šetrněji a s menšími operačními riziky.

"Pacientkám s onkologickými onemocněními či pacientkám trpícím endometriózou či myomy tyto špičkové nástroje přináší nemalé benefity," říká doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení kliniky U Apolináře a světově uznávaný odborník na léčbu myomů. "Pacientky s nimi operujeme výrazně rychleji a s menšími riziky krvácení a dalších komplikací," dodává doc. Mára.

Tyto jednorázové laparoskopické nástroje, které nejsou na českých gynekologických pracovištích standardem běžně hrazeným ze zdravotního pojištění, stojí přibližně 15 000 Kč. "Pacientky si je samy koupit nemohou, a tak nezbývá, než je nakupovat prostřednictvím nadačního fondu," vysvětluje zakladatelka Nadačního fondu APOLENA Petra Horáková Krištofová a pokračuje: "Klinika U Apolináře ročně od nemocnice získá 15 takových nástrojů, což je na pracoviště, kde se ročně provede 1000 laparoskopických výkonů, žalostně málo." V roce 2014 Nadační fond APOLENA daroval klinice U Apolináře 21 těchto jednorázových laparoskopických nástrojů, letos má za cíl jich darovat alespoň tři desítky.laparoskopické koncovky

Velkým cílem Nadačního fondu APOLENA zůstává nákup 3D laparoskopické věže v hodnotě cca 3 milionů Kč, která by gynekologické operace výrazně zkrátila a zefektivnila. Ačkoliv jsou endoskopické sály kliniky U Apolináře výcvikovým pracovištěm, kde se školí lékaři z celé republiky, musí si oddělení na 3D laparoskopické kurzy tuto špičkovou techniku půjčovat.  

Nadační fond APOLEN, který hospodaří s nulovými provozními náklady, byl založen v prosinci 2013. Jeho primárním cílem je materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze, sekundárním cílem je podpora vzdělávání personálu endoskopického oddělení. Zřizovateli fondu jsou Ing. Petra Horáková Krištofová a doc. MUDr. Michal Mára, CSc.  Číslo transparentního účtu je 77700777/2010.

Endoskopické oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze (tzv. oddělení G5) je největším českým gynekologicko-endoskopickým pracovištěm a zároveň školicím centrem pro lékaře z celé ČR. Každoročně se zde provádí více jak 1 000 laparoskopických operací a stejný počet hysteroskopií. Za dobu své existence zde bylo provedeno cca 40 000 operací.

Kontakt:

Ing. Petra Horáková Krištofová
předsedkyně správní rady
Tel.: 603 740 112
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.apolena.eu

Pomáhají nám

Číslo účtu

Transparentní účet
77700777/2010

 

Kontakt

Nadační fond APOLENA
Ke Stírce 1845/39
182 00 Praha 8

02399385

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O nás

Cílem Nadačního fondu APOLENA je především materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze "U Apolináře", v druhé řadě pak vzdělávání personálu Endoskopického oddělení.

JoomShaper