14. únor 2014
Zveřejněno v Aktuality

Praha, 14. února 2014: Gynekologicko-porodnická klinika 1.LF a VFN v Praze, známá jako klinika "U Apolináře", v pátek v podvečer převzala první dar od Nadačního fondu APOLENA. Celkem pět špičkových jednorázových endoskopických nástrojů využijí endoskopické sály této kliniky při operaci pěti vážně nemocných žen. Endoskopické sály kliniky u Apolináře jsou největším gynekologicko-endoskopickým pracovištěm v České republice, kde se soustředí nejtěžší případy z celé republiky a které funguje i jako školící gynekologicko-endoskopické centrum.

Endoskopické sály Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze provádí každoročně více jak 1000 laparoskopických operací a stejný počet hysteroskopií. Za dobu své existence zde bylo provedeno téměř 40 000 operací. "Jako celorepublikové školící centrum, které disponuje nejlepšími odborníky v oboru, se zde setkáváme s nejzávažnějšími případy z celé republiky," říká doc. MUDr. David Kužel, CSc., vedoucí endoskopického oddělení G5. "Jedná se často o onkologicky nemocné ženy, ženy s rozsáhlou endometriózou, děložními myomy  a podobně," vypočítává seznam nejčastějších diagnóz docent Kužel.

Nejnovější technologie si žádají podpůrné financování

Náročnost výkonů prováděných na tomto pracovišti však klade vysoké požadavky na používané technologie. "Endoskopie je nesmírně dynamický obor. Nové technologie, které se zde soustavně aplikují, jsou však drahé a jen těžko je lze financovat z běžných zdrojů," říká zakladatelka Nadačního fondu APOLENA a předsedkyně správní rady Petra Horáková Krištofová. "Nově zřízený Nadační fond APOLENA by měl tomuto špičkovému pracovišti umožnit zakoupit více těchto jednorázových laparoskopických nástrojů, které dají pacientkám lepší vyhlídky na uzdravení," dodává Petra Horáková Krištofová.

Špičkové operační nástroje jsou bezpečnější

Jednorázové multifunkční laparoskopické nástroje mají mnoho výhod: v nástroji je integrováno několik funkcí, jako např. řezání, pálení atd. Operatér tedy nemusí neustále nástroje střídat, operace je rychlejší, bezpečnější, s nižším rizikem krvácení a dalších komplikací.

laparoskopické koncovky

První sada laparoskopických nástrojů byla zakoupena díky darům členů Asociace hypotečních makléřů a společnosti Software602 a.s. "Za měsíc existence nadačního fondu jsme podepsali dárcovské smlouvy za téměř 100 000 korun, další dary nám byly přislíbeny," říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že nadačnímu fondu se daří fungovat s nulovými provozními náklady, což si každý může zkontrolovat na transparentním účtu.

3D laparoskopická věž - sen operatérů

Kromě jednorázových multifunkčních laparoskopických nástrojů, jejichž cena je přibližně 15 000 Kč/kus,  by chtěl nadační fond časem přispět i ke koupi 3D laparoskopické věže v hodnotě 3 milionů Kč. "Trojrozměrný pohled do operačního pole je pro operatéra ničím nenahraditelný," vysvětluje doc. MUDr. Michal Mára, CSc., špičkový evropský odborník na léčbu děložních myomů a spoluzakladatel nadačního fondu. "Operace by se tím výrazně zkrátily a zefektivnily," dodává docent Mára s tím, že v České republice zatím žádná gynekologická klinika 3D laparoskopickou věž nevlastní.

Nadační fond APOLENA byl založen v prosinci 2013 a jeho primárním cílem je materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze, sekundárním cílem je podpora vzdělávání personálu endoskopického oddělení. Zřizovateli fondu jsou Ing. Petra Horáková Krištofová a doc. MUDr. Michal Mára, CSc. Číslo transparentního účtu je 77700777/2010.

Kontakt:
Ing. Petra Horáková Krištofová
předsedkyně správní rady
Tel.: 603 740 112
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.apolena.eu

Pomáhají nám

Číslo účtu

Transparentní účet
77700777/2010

 

Kontakt

Nadační fond APOLENA
Ke Stírce 1845/39
182 00 Praha 8

02399385

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O nás

Cílem Nadačního fondu APOLENA je především materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze "U Apolináře", v druhé řadě pak vzdělávání personálu Endoskopického oddělení.

JoomShaper